מה שלמדתי היום על ספרי ילדים


28 Jun
28Jun

תגידו, אתם קורים ספרי ילדים (שאתם לא מכירים), לפני שאתם נותנים לילד שלכם לקרוא אותו? בודקים שאינו סותר את הערכים שלכם?

הנטייה הטבעית שלנו היא להימנע מאי נעימויות. באמונה שמה שלא מדברים עליו- לא קיים. למה להעיר דובים?

כאמא צעירה, נהגתי לקרוא בעצמי את הספרים שרציתי לקרוא לבנותי ולא הכרתי. לפעמים הם נפסלו ולפעמים פשוט ציינתי על גבי הטקסט תיקוני לשון או שמחקתי פיסקה לא הולמת.

נכון, יש פה השקעה של זמן אבל היא נתפשה אצלי כשווה, לאורך זמן.

כשרכשתי ספרים לנכדים שלי, לעיתים הם הוחזרו אלי על ידי הוריהם, מאותן סיבות.

אבל מה קורה כאשר הם (הילדים) כבר קוראים לבד ואנחנו לא מספיקים לקרוא לפניהם את כל הספרים? וגם יש גבול לגבולות  שנציב להם בבחירה שלהם. האם אנחנו סומכים על הילד הפרטי שלנו שחינכנו אותו מספיק טוב כדי שיבין ש"אצלנו בבית זה לא מקובל" ?

כשהעלילה מאוד דמיונית, זה ברור, גם לילדים, שאין לחקות אותה. הדילמה שלנו כהורים היא בסיפורים שנדמים כאמיתיים.

איך אתם נוהגים?

כשגיליתי שיש לי במשפחה סופר ילדים שמפציע בתחום, הזדרזתי לרכוש את הספר הראשון שלו (בהצלחה אורן!)

הספר "הרפתקאות ענבר – המסע אל שבט שום - שום " מאת אורן סלונימסקי, הוא ספר הרפתקאות מקסים על ילדה בכיתה ב' בשם ענבר שיוצאת למסע עם פרופסור חוקר שפות בחיפוש אחר האוצר האבוד.

ואני קוראת בו בגאווה על ילדה נבונה, אמיצה, מנהיגה ובעלת חשיבה מקורית משלה. והנה אני מגלה, בהדרגה, שאותה ילדה דעתנית מאמינה שהיצירתיות שלה וגם סיכויי ההצלחה שלה להינות, יקטנו אם היא תשתף את הוריה במחשבותיה ובתוכניותיה.

או קיי, אני חושבת לעצמי – לא פוליטיקלי קורקט לבעוט בסמכות ההורים – איך אני מתווכת את הספר לנכדות שלי? (שלא לדבר על ההורים שלהן).

החלטתי להתייעץ עם מדריכת הורים, כדי שתסביר לי אם להסתיר מהילדים שלנו ולחסוך מהם התמודדות (כרגע לפחות בספרים שהם קוראים) עם המציאות יועיל לי לטווח הרחוק.

אז מאיה ראובני קראה את הספר וזו תשובתה:

"כמדריכה ומאמנת הורים, כאשר קראתי את הספר, לא יכולתי שלא לחשוב על כך שהספר יכול להיות הזדמנות מצוינת לפתח שיחה עם הילדים על סודות ושקרים. על מה מותר ומה אסור. על שיתוף.

אינני רוצה לעשות ספויילר אז לא אספר מה קורה שם אבל כן יכולה לומר שיש שם "הרמה להנחתה".

כהורים אנחנו לא רוצים שילדינו ישקרו לנו בעיקר כי אנו רוצים להגן עליהם מפני הסכנות שאולי הם עדיין אינם מודעים להם.

ולכן, מאוד חשוב לשוחח עם הילדים, להסביר להם (עם דוגמאות) מה לא מומלץ להסתיר, וכמה חשוב להתייעץ איתנו ההורים לפני שהולכים עם אנשים שהם אינם מכירים. וכמה חשוב שאמא/ אבא יהיו בתמונה. ובאופן כללי חשוב שיהיה בינינו לבין הילדים ערוץ שיחה כנה ופתוח על מגוון נושאים. גם אלה שפחות נוחים לנו או להם.

לא מעט הורים שמגיעים אלי להדרכת הורים, שואלים אותי: " מדוע ילדים משקרים?"

כשילדים משקרים יכולות להיות לזה מגוון סיבות.

יכול להיות שהילד מפחד לומר את האמת כי אם יאמר את האמת התגובה של ההורים היה מאוד לא טובה והוא מפחד ממנה. יכול להיות שהוא יודע שהתגובה תאכזב את ההורה אז מעדיף "לייפות" הסיטואציה. יכול להיות שהוא לא למד לקחת אחריות ומעדיף להפיל את האחריות על ילד אחר. ויכול להיות שהוא רואה את ההורים שלו משקרים אז הוא נוהג כמותם.

וגם יכול להיות שאין שום סיבה. ילדים בדיוק כמונו המבוגרים, משקרים לפעמים .

מה שכן חשוב בכל העניין עם שקרים הוא שתזכרו לעודד את הילדים על אמירת אמת במקום להעניש אותם על השקר. ואם הילד משתף אתכם במשהו "לא טוב" שעשה, או "משהו שאסור לעשות", קודם כל עודדו אותו על כך שסיפר לכם, תעצימו אותו על כך שלקח אחריות ולא התחמק ורק אח"כ שוחחו על המעשה.

הספר מקסים, מלא בהרפתקאות וכתוב בהומור. מאמינה שילדיכם ייהנו מאוד לקרוא אותו.

אני ממליצה לכם ההורים, לפתח שיחה עם הילדים לאחר קריאת הספר, על שקרים / הסתרות, זו יכולה להיות הזדמנות נהדרת "

ובעודי מהרהרת בסוגיית ה"חינוך של ילדים" דרך ספרות, שברובה היא דמיונית, בדיוק כמו הספר שכתב אורן, אני נחשפת לתכנים של לאה גולדברג בספר ניסים ונפלאות על "דודה" שמחלקת שוקולד לילדים שמבקרים אותה בביתה, ומקשיבה לראיון עם אתגר קרת שמקבל בדיוק את הביקורת הזו על ספריו כגון: "לילה בלי ירח" בו הילדה הולכת לבדה בלילה ובספר "גור חתול אדם" בו האבא משקר לאמא ואני מזדהה עם ההזדמנות לשוחח עם הילדים באמצעות הסיפור כי אחרת איך נעביר את המסרים, נושיב את הילד ונתחיל לתת לו הנחיות בלי שום הקשר? זה נשמע עוד יותר מפחיד, הוא לא יבין מה קרה לנו ולמה אנחנו מפחידים אותו.

אני מנסה להיזכר איך העברתי לבנותי כללי זהירות ואני די בטוחה שפשוט אמרתי מה מותר ומה אסור, בלי להסביר למה.

בהחלט הייתי מעדיפה להסביר ולשוחח איתן כדי לתת להן מרחב של הבנה ושיקול דעת במקום רשימת איסורים.

כך שיניתי את דעתי, היום, על צנזורה של הורים על ספרי ילדים.

אורן סלונימסקי מתכנן להמשיך ולכתוב את עלילותיה של ענבר ויש כבר קהל קוראים צעיר שמחכה להמשך, מוזמנים להצטרף ולרכוש את הספר באתר .

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.